EN ÇOK İZLENENLER

Gazeteci Ozan Gündoğdu, Arka Plan'ın bu haftaki bölümünde Türkiye'de üretilen ve siyasetin de tartışma konularından biri olan TOGG'un ilk senesini değerlendirdi. Seçim öncesi siyasi propaganda malzemesi haline getirilen TOGG, seçimlerin ardından kendi kaderine mi terk edildi? Ozan Gündoğdu somut verilerler tabloyu anlattı.
Gazeteci Erdal Sağlam, Merkez Bankası'nın döviz piyasası ve faizlere müdahalesini, vergi paketinde devam eden süreci, elektrik zammını, yavaşlayan yabancı girişini ve Türkiye'nin gri listeden çıkışını anlattı.
Ekonomist Haluk Bürümcekçi ile Merkez Bankası'nın faiz kararını, döviz piyasasındaki son hareketliliği ve açıklanan son verileri konuştuk.
Kerim Rota ve Ömer Rıfat Gencal, Mehmet Şimşek - Yalçın Karatepe buluşmasını, Erdoğan'ın faiz açıklaması ile Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararını, dolarda başlayan hareketi ve uluslararası riskleri konuştu.
Atilla Yeşilada ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamasını, vergi paketinin detaylarını ve yaşanan tartışmaları, Diyanyet'in ABD'deki 90 milyonluk mal varlığını, Mustafa Varank'ın tweetini ve Frexit tartışmasını konuştuk.
Geçmişte olduğu gibi verimsiz büyümenin, tüketime yönlenen kredi patlaması ile sağlanması enflasyon ve cari açık sorunlarını da besliyor. Bugün gelinen noktada ise enflasyonla sadece para politikası aracılığıyla mücadele ederek refahı artırmaya çalışmak, uzun vadede ne mümkün ne de istikrarlı bir refah artışı sağlayacaktır.