Merkez Bankası üstüne düşeni yaptı, sıra Hazine’de!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, gıda fiyatları endeksi Nisan'da geçen yılın aynı dönemine göre %7,4 gerilerken, Türkiye'de gıda fiyat endeksi Nisan'da yıllık olarak %68,4 yükselmiş durumda ve bu haliyle OECD ülkeleri ortalamasının yaklaşık 10 katı.
Geçmişte olduğu gibi verimsiz büyümenin, tüketime yönlenen kredi patlaması ile sağlanması enflasyon ve cari açık sorunlarını da besliyor. Bugün gelinen noktada ise enflasyonla sadece para politikası aracılığıyla mücadele ederek refahı artırmaya çalışmak, uzun vadede ne mümkün ne de istikrarlı bir refah artışı sağlayacaktır. 
Artan girdi ve birim iş gücü maliyetleri ile rekabetçilik gücünün azaldığı birçok sektörde önümüzdeki dönemde parite riski, sektör şirketlerinin karlılıklarını daha da baskılayabilir.  
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek borsaya yönelik taslak vergi çalışmasının ertelendiğini açıkladı. Bu açıklamanın anlamı borsa lobisinin kazanmış olması! Bu karar bize çok çarpıcı bir mesaj veriyor.

No Data Found

No Data Found

Güncel Videolar

İçerik Arşivi

Kerim Rota ve Ömer Rıfat Gencal, Mehmet Şimşek - Yalçın Karatepe buluşmasını, Erdoğan'ın faiz açıklaması ile Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararını, dolarda başlayan hareketi ve uluslararası riskleri konuştu.
Atilla Yeşilada ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamasını, vergi paketinin detaylarını ve yaşanan tartışmaları, Diyanyet'in ABD'deki 90 milyonluk mal varlığını, Mustafa Varank'ın tweetini ve Frexit tartışmasını konuştuk.
Ekonomist Atilla Yeşilada ile Mayıs ayında açıklanması beklenen Mehmet Şimşek'in ekonomi programını, İsrail-İran gerilimini, Merkez Bankası'nın 25'inde açıklayacağı faiz kararını, otomobil ve konut piyasasını konuştuk.
Perspektif programının yeni bölümünde ekonomist Güldem Atabay İsrail-İran geriliminin piyasalar üzerindeki olası etkilerini, Fed'in değişen faiz görünümünü ve Merkez Bankası'nın rekor düzeye ulaşan zararını konuştuk.
Ekonomist Murat Sağman ile Merkez Bankası'nın 818 milyar liralık zararını, bütçe açığındaki yükselişi ve İran-İsrail arasında artan gerilimin piyasaya etkilerini konuştuk.
Gazeteci Erdal Sağlam, 1 haftalık bayram tatili sonrasında piyasaların gündemini masaya yatırdı. Piyasalarda hareketliliğin başlayacağına dikkat çekerek önümüzdeki süreçte ekonomide hangi adımların atılacağını tartıştı. Sağlam, rezerv ve likidite tarafında yaşanan gelişmelerin sonucunda politika faizinde teknik sebeplerle yeni bir artış olabileceğini söyledi. Sağlam son olarak, Prof. Dr. Korkut Boratav'ın kapsamlı tespitlerini aktardı.
AKP neden kaybetti, CHP neden kazandı? Mesele Ekonomi olarak uzmanlarla bu sorunun cevabını aradık.

Lorem Ipsum bir başlık

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.